Péče

 

Je lepší mít dvě morčátka nebo jedno?

Morčátko je společenské zvířátko. Rádo komunikuje a ve volné přírodě žije ve velkých skupinách. Pokud je to pro Vás přijatelné pořiďte si morčátka rovnou dvě, je to to nejlepší řešení. Pokud ne, nezoufejte a pořiďte si morčátko jedno a pokuste se mu dostatečně věnovat. Většina naších zájemců si pořídí morčátko jedno a poté se rozhodně z nejbližšího vrhu pořídit morčátku společníka. Nejlepší je samozřejmě mít morčátka z jednoho vrhu nebo morčíky, kteří spolu od narození či po odstavu bydlí, protože jsou na sebe již zvyklí a nemusíte je seznamovat. Společně mohou žit dvě samičky i dva samečci a zase platí, že nejlepší je si pořídit morčíky, kteří jsou na sebe již zvylí.

 

     Péče o jakékoliv morčátko

Umístění klece: Klec nesmí stát na příliš teplém místě (na sluníčku či u topení/radiátoru) ani na příliš vlhkém či chladném místě. Nesmí být v průvanu. Není dobré klec stavit vedle dveří, které se neustále otevírají a zavírají nebo na podlahu. Musíme také zajistit, aby se k morčeti nijak nedostalo ještě nějaké další zvíře jako např. pes nebo kočka. Pokud se morče s dalším zvířetem v domácnosti seznámí a zvyknou si na sebe je situace jiná, ale i tak je nikdy nenecháváme bez dozoru.

 

Drápky: Drápky stříháme dle potřeby speciálními nůžkami pro hlodavce: malimazlicci.nabizi.cz/nuzticky-na-drapky_p43462/ . V drápku se nachází žilka, kterou nesmíme stříháním poranit, stačí tedy zastřihávat špičku drápku. Doporučuji stříhat drápky častěji a jen špičky, tak aby nebyly ostré. Pokud si pořizujete morčátko z naší chovatelské stanice Midafarm a morčíka si přebíráte osobně, vždy ukazuji, jak drápky stříhat. Pokud si ale nejste jistí, je lepší zajít s morčátkem k veterináři, který drápky ostříhá a jistě poradí jak na to.

 

Srst: Aby byla srst pěkná, lesklá a zdravá, musíme ji udržovat v čistotě. Ačkoliv morče není zvíře vyloženě nečistotné, někteří jedinci si obzvláště libují v polehávání na špinavé a pročůrané podestýlce. Nejspolehlivější způsob jak tomu zabránit je časté vyměňování podestýlky.

Česání, kartáčování: Pravidelné pročesávání srsti vyžadují hlavně dlouhosrstá morčata. U krátkosrstých morčíků není potřeba nějak významně srst česat, jednou za čas je vhodné vykartáčovat uvolněnou srst jemným kartáčem: malimazlicci.nabizi.cz/ovalny-kartac-pro-hlodavce_p78456/.

 

Čištění ubikace morčat: Pro většinu lidí to není zrovna nejpříjemnější činnost, a tak se velmi snadno zanedbává. Morčátko je pak špinavé, zapáchá a hrozí mu nebezpečí různých onemocnění.

Jak čistit?
Doporučuji čistit klec každý den (obden dle potřeby), vždy lopatkou vyklidit místa, která jsou znečištěná. Pak Vám odpadne velké vyklízení klece, což je vhodné hlavně u klecí, které mají 100cm a více. Někteří morčíci jsou čistotní a chodí vykonávat potřebu jen na pár míst v kleci. Jednou za čas je vhodné také omýt vybavení ubikace, jako je miska, domek atd.

Jak často čistit?
Toť zásadní otázka. Odpověď je trochu sporná, jelikož záleží na konkrétním bydlení. Čím více morčat a méně prostoru, tím častěji musíme čistit. Jednomu morčeti na prostoru cca 90 x 45 cm stačí vyčistit 1 - 2x týdně (obvykle podle potřeby). Dvěma morčatům o stejném prostoru cca 3 - 4x za týden.

 

Výběh: Je vhodným obydlím pro morčata, především na jaro a léto. My dáváme morčíky v teplých dnech ven do výběhů, morčíci si zaskotačí a vyběhají se. Používáme tyto ohrádky: malimazlicci.nabizi.cz/klece-a-ohradky/ohradky_c10523/. Morčátko nesmí být na přímém slunci, mohlo by se spálit, vždy mu výběh zakryjte např. dekou nebo nějakou jinou textilií, pokud nemáte krycí síť k ohrádce. Také je dobré dát morčátku do ohrádky nějaký domeček nebo kartonovou krabici. Ohrádky lze použít i v bytě, viz. foto, pod ohrádku je dobré dát igelit, může sloužit i jako bydlení na chatě, jelikož ohrádka se dá složit a sestavit
z libovolného počtu dílů. Je možné tedy snadno ohrádku převážet složenou.