Jak morčátko ubytovat

Jak morčátko ubytovat a vybavení ubikace

 

Ubytování: Minimální rozměr ubikace pro jedno morčátko je 60x40 cm, ideálním rozměrem je 70 cm a víc, samozřejmě čím větší rozměr, tím lepší. Vhodná ubikace pro morčátko je celoplastový box, který můžete pro morčíka zakoupit přímo v naší Chs: https://malimazlicci.nabizi.cz/klece-a-ohradky/boxy_c17041/ . Ten se mi osvědčil, je dobrý z několika důvodů. Hlavním důvodem je, že morčátko není v průvanu a lépe si uvnitř udrží teplo. Vhodný především pro skinny morčíky. V boxu je otvor pro napáječku, jako jesličky na seno/trávu je nejlepší závěsná koule. Další výhodou je, že morčátko neudělá při svém řádění žádný nepořádek kolem.
Pro morčátko je vhodná i klasická klecmalimazlicci.nabizi.cz/klece-a-ohradky/klece_c10549/ . Je nutné mít na paměti, že morčátko nesmí být v průvanu, pokud je morčátko někde, kde na něj fouká, mohlo by se nachladit. Klec je vzdušná a prostorná. Na klec můžete upevňovat různé jesličky, pamlsky a podobně. Trošku nevýhoda je, že morčátko může při svém řádění udělat kolem klece nepořádek (vyhazování podestýlky z klece), vhodné je také klec obalit strečovou folií (potravinářskou), tím zabráníme vyhazování podestýlky v okolí klece.

 

 

Plastová přepravka: Poslouží k dopravě morčátka do nového domova, popřípadě k návštěvě veteriny, také poslouží dobře jako přechodné ubytování pro morče na návštěvě, na chatě přes noc (pokud přes den může do výběhu).
Dobře se omývá. Pro jedno morčáko postačuje tato přepravka: malimazlicci.nabizi.cz/prepravka-pro-hlodavce-twister_p73861/,
pro 1 - 2 morčátka postačuje tato: malimazlicci.nabizi.cz/prepravka-runner_p78412/ a malimazlicci.nabizi.cz/transportni-kufrik-mini-capri_p60250/ ,
pro více jak 2 morčátka doporučuji tuhle: malimazlicci.nabizi.cz/prepravka-navigator-rozmery-48-x-30-x-29-cm_p43455/ .

 


Podestýlka: Jako podestýlka jsou nejlepší hobliny. Je důležité kupovat opravdu kvalitní a málo prašné hobliny (hobliny, které se prodávají ve zverimexu jsou převážně velmi prašné a drobné, to může morčátku dráždit oči, či dokonce způsobit zánět). Kupujte vždy hobliny bez parfemace!
Já osobně podestýlám hoblinami od truhláře (bohužel jsou trošku prašné a savost není zrovna velká) a hoblinami Allspan, které nejsou vůbec prašné a mají velkou absorbční schopnost, jsou krásně voňavé a velmi dobře sají, tyto hobliny můžete zakoupit přímo v naší Chs: https://malimazlicci.nabizi.cz/hobliny-allspan_p76800/ .

 

 

Miska na krmivo: Samozřejmě nesmí chybět miska na granule/krmnou směs, nejvhodnější je keramická či porcelánová, plastové misky nedoporučuji, protože tu morčátko převrhne a tím krmivo znehodnotí. Miska nesmí být moc velká, vhodné jsou misky, které mají objem 200 – 250 ml a průměr okolo 10cm. Mističku pro morčátko si můžete v naší Chs také vybrat: malimazlicci.nabizi.cz/misky-napajecky_c10461/ .

 

 

Napáječka: Plastová napáječka, nebo-li pítko je pro morčátko na pití nejvhodnější. Je mnoho druhý napáječek
a některé pro morčátka nejsou vhodné, takže je dobré pečlivě vybírat. Napáječky mají tu výhodu, že morčátko vodu neznečistí. Všechny naše morčátka jsou na napáječky zvyklá. Nejvíce se nám osvědčily tyto napáječky: malimazlicci.nabizi.cz/napajecka-trixie_p44988/ . Velice praktické jsou také napáječky s úchytem, které jsou vhodné, pokud máte klec a také je můžete využít při cestování, jelikož se dají na některé přepravky snadno uchytit: malimazlicci.nabizi.cz/napajecka-s-uchytem_p44987/ . Pro jedno morčátko postačuje napáječka o objemu 250-500ml.

 

 

Jesličky na seno/trávu: Jesličky pro morče nemusí být moc velké. Jesličky jsou důležitou součástí ubikace, jelikož morče seno/trávu neušlape a při vybírání sena/trávy z jeslí je aktivní. Zároveň se seno/tráva v jesličkách neznečistí. Nejlepší jsou kovové jesličky: malimazlicci.nabizi.cz/misky-napajecky/jeslicky_c17225/. Pro morčátko je také vhodná závěsná koule, tu používáme nejčastěji na seno místo jesliček, ale můžete do ní dávat trávu nebo zeleninu a ovoce: malimazlicci.nabizi.cz/chromovana-zavesna-koulena-potravu_p60251/.

 

 

Pelíšek: Pro morčátko je vhodné pořídit pelíšek, ve kterém může odpočívat.
My používáme pro skinníčky pelíšky z plyše, které jsou zpevněné molitanem
a uvnitř mají vyjímatelnou plyšovou termoizolační vložku. Pelíšky se dají prát na 30-40°C. Skinníčci v pelíšku odpočívají a mají v něm krásné teplíčko: https://malimazlicci.nabizi.cz/potreby/pelisky_c11147/ . Též používáme pro skinníky i chlupáče dřevěné domky: malimazlicci.nabizi.cz/potreby/domky-a-tunely_c10478/.