Krmení

Krmení je pro morčátka velmi důležité. Musí být především bohaté na vitaminy. A to nejvíce na vitamin C, který si morčátko nedokáže samo vytvořit. Strava musí být pestrá. Základní složkou potravy morčátka je seno, čerstvá zelenina, různé druhy směsí či granulí, popřípadě tráva a k pití voda. Vodu je nejlepší dávat do napáječek, morčátko vodu neznečistí.

 

KRMENÍ

 

Seno:  Je velmi důležitou a nepostradatelnou stravou pro morče, které obsahuje vysoké procento vlákniny. To by mělo mít morčátko k dispozici neustále, nejlépe
v jesličkách. Seno musí být kvalitní, zelené a hezky voňavé. Nesmí být zvlhlé, žluté, prašné nebo dokonce plesnivé. Kvalitní seno je vzdušné, voňavé a má zeleno-žlutou barvu: malimazlicci.nabizi.cz/sumavske-lucni-seno_p46885/ .

 

 

Čerstvá tráva: Čerstvá tráva tvoří spolu se senem hlavní složku potravy, a to hlavně na jaře a v létě. Pokud máte vlastní zahrádku, není problém trávu pěstovat a sklízet. Problém začíná, když zahrádku nemáme a musíme trávu natrhat někde v okolí. Zásadně bychom se měli vyhnout okolí silnic, v prostorech, kde se často venčí psi, továren, zamořených oblastí a loukám, kde se trávy ošetřují chemickým postřikem (pozor! toto je pro morče životně nebezpečné!). Dále bychom morčatům neměli dávat druhy trav, které neznáme. Mezi základní jedlé patří: pampelišky (Smetánka lékařská), luční tráva, řebříček, jitrocel a také jetel, který ale podáváme v omezeném množství (silně nadýmá).

 

 

Krmné směsi/granule: Naši morčíci jsou zvyklí na granule s vit. C, které si můžete společně s morčíkem v naší Chs koupit (občas dostávají na zpestření: ovesné vločky, hrachové vločky, kukuřičné vločky, bylinky a sušenou zeleninu,...). Kvalitní krmnou směs/granule můžeme zakoupit přímo v naší Chs. Většinou nelze v obchodech kvalitní granule či směsi koupit, pokud naši morčíci dostávají směsi, mícháme si je sami: malimazlicci.nabizi.cz/krmiva_c10475/ . Doporučuji morčíkovi podávat jednodruhové granule, má v nich vše co potřebuje, směsi bohužel morčíci přebírají a baští z nich pouze to, co si vyberou, což je velký problém. Směs/granule musíme dávat v přiměřeném množství, jednu až dvě lžíce na den (odhadem). Vždy je dobré vyčkat, až morče první dávku dojí, a pak doplnit. Pokud ne, morče bude vybírat jen chutné kousky (u směsi) a bude mít jednostrannou stravu, což je špatně! Navíc může při této stravě rychle tloustnout. Pokud si od nás kupujete morčíka, vždy ráda poradím a sdělím na co je zrovna daný morčík zvyklí, v případě zájmu je možné si krmivo s morčíkem zakoupit.

 

 

Voda: Nepostradatelná je pro morčátko voda. Ta je důležitá hned pro několik činností v jeho organismu. Slouží jako stavební látka, důležitá součást trávení, krevního oběhu, i jako regulátor tělesné teploty (normální teplota morčete se pohybuje od 37,5°C – 39°C).

 

 

Ovoce a zelenina: Ovoce a zelenina jsou důležitým zdrojem energie a vitaminů. Slouží zároveň jako pochoutka
a laskominka. Morčátku můžete podávat: mrkev, jablko, salátovou okurku, krmnou řepu, červenou řepu (POZOR – červenou řepu nikdy nepodávejte březím samicím, mohlo by totiž dojít k potratu nebo dokonce k úhynu samice), rajče, papriku. Nikdy nedávejte morčatům přemrzlou potravu! Občas můžete dát morčátku: hlávkový salát, ledový salát, čínské zelí – jen v malém množství, všechny druhy salátů či zelí silně nadýmají!!!

 

 

 

 

KRMNÁ DÁVKA

Morčata jsou býložravci s poměrně dlouho trvajícím zažíváním. Potrava zůstává v trávcích orgánů od 2 až do 7 dnů.

 

Denní krmná dávka:

 • seno (k dispozici neustále) / čerstvá tráva
 • směsi / granule
 • šťavnaté krmení (ovoce, zelenina)
 • čerstvá voda (k dispozici neustále)

 

Zásady krmení:

 • krmit minimálně dvakrát denně, klidně i víckrát, po menších částech (lepší více menších kusů než dva velké)
 • zrní/směs/granule nepodávat do té doby, než morče nesní původní dávku
 • mít neustále k dispozici seno a čerstvou vodu
 • při zátěžových situacích (březost, kojení, péče o mladé, nemoc) můžeme podávat i vitaminové doplňky, ale pozor, jen vhodné množství! (možné podávat i běžně)
 • mít občas k dispozici na broušení zoubků - větvičky (jabloňové, jiné druhy nedoporučuji) ...  NIKDY NEPODÁVEJTE PEČIVO!
 • zbytky jídla (hlavně zeleniny a ovoce) odstranit a nenechat je v ubikaci zkazit
 • pokud nechceme, aby nás morče večer budilo, zásadně nekrmit pozdě, nebo dokonce v noci
 • podávat jídlo v co nejpravidelnějších intervalech
 • jídlo nepodávat moc studené ani teplé, nýbrž při pokojové teplotě
 • dávat pozor na jídlo chráněné chemickými postřiky! životu nebezpečné!
 • dohlédnout, aby morče přijalo dostatečné množství potravy
 • potravu podávat čerstvou, nikdy ne shnilou, zkaženou nebo napadenou škůdci
 • zajistit pestrý jídelníček s více druhy potravy
 • v jednom období by nemělo převládat jen šťavnaté krmení, aby nedošlo k průjmu, je tedy vhodné kombinovat potravu šťavnatou i suchou
 • nedávat přemrzlou potravu!
 • NIKDY NEPODÁVEJTE PEČIVO!!! PEČIVO (MĚKKÉ I TVRDÉ) a PIŠKOTY JSOU PRO MORČATA JAKO KRMIVO ČI PAMLSEK NEVHODNÉ!!!
  Suchý chleba (i jiné pečivo) není pro obrušování zubů morčete vůbec podstatné
  . Chleba (pečivo) může poškodit prostředí ve střevě. Obzvlášť, je-li morče ještě k tomu krmeno nevhodným krmivem, může pak mít obtíže s trávením a může trpět nadýmáním nebo průjmy. Jeho zvýšený přísun pak vede nejenom k problémům se zažíváním, ale i k nadváze - zatučňování. V případě zatučnění většinou morče umírá o dost dříve, než by se při správné životosprávě dožilo. (Znám mnoho případů, kdy morčíci uhynuli (ve 2-3 letech) díky zatučnění - vlivem špatného krmiva a zkrmování pečiva.)